14. 9. se zástupci OAZA, předseda představenstva Prof. Karel Jaroš a ředitel Mgr. Karel Ulm, zúčastnili schůzky v Poslanecké sněmovně nad tématem digitalizace/restaurování starších českých filmů, se kterými obchoduje Národní filmový archiv a problematikou nevyplácení autorských odměn mistrům zvuku a filmovým střihačům za užití starších českých filmů ve správě Státního fondu kinematografie.
Schůzky se zúčastnili také poslanci PČR O. Sommerová, M. Melková, P. Gazdík, M. Baxa, ředitelka OOA-S E. Štěpánková, kameramani J. Brabec, V. Smutný, M. Jícha, střihač D. Lipský, exděkan FAMU Z. Holý, M. Bregant za NFA a H. B. Fraňková za SFK.
Zástupci OAZA podpořili jak dokumentaristku O. Sommerovou, tak své kolegy kameramany v úsilí o zlepšení kvalitního restaurování starších českých filmů. OAZA nechápe, proč mistři zvuku, kteří na původních filmech participovali, nejsou k restaurování přizváni. Legenda českého zvuku pedagog Jiří Zobač uvádí konkrétně k filmu Starci na chmelu: „Zvuková složka je po digitalizaci horší než originál. Je zpracována velmi necitlivě, zvuk je nevyvážený, frekvenčně nevyrovnaný.“
Ředitelka SFK Helena Bezděk Fraňková nehodlá za současného stavu odměny za užití filmů, které má ve správě, zvukařům vyplácet. Trvá nekompetentně na posudku, který určí autorství děl takových jmen jako jsou František Fabián, František Černý, Ivo Špalj, Jiří Lenoch, Jiří Zobač, Adolf Böhm, Karel Jaroš a dalších. Ostatní kategorie filmů jako např. kameramany, scénografy a kostýmní výtvarníky ovšem vyplácí, aniž by jakékoliv posudky požadovala. Jde zjevně o nerovný přístup vedoucí k absurditám dlouholetého vyviňování se ředitelky SFK . OAZA v této souvislosti oslovila advokáta k podání žalob proti Státnímu fondu kinematografie.
Zdroj: OAZA